136 kartek ze Srokowa dla Warszawskich Powstańców

Autor: Karolina Andruszkiewicz-Kukuła

GaleriaKLIK

26 października 2018r. zakończyliśmy tegoroczną kampanię społeczną BohaterON – włącz historię! w naszej szkole. Akcję zorganizowano również w Filii w Solance.

Wydarzenie zostało przygotowane przez Szkolny Klub Wolontariatu, p. Karolinę Andruszkiewicz- Kukułę, p. Ewę Kozłowską oraz p. Piotra Łastówkę. Celem kampanii jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie symbolicznej kartki BohaterON. I tak też uczynili uczniowie naszej szkoły.

A oto efekty naszego przedsięwzięcia:

136 wypisanych i wysłanych tradycyjnych kartek dla Powstańców Warszawskich.
Kartki w wersji tradycyjnej lub online można było wypisywać w terminie od 1. sierpnia do 2. października, łącznie przez 63 dni, czyli przez tyle czasu, ile trwało Powstanie Warszawskie. Najpierw jednak należało zapoznać się z biogramami uczestników wydarzeń 1944r. Osobiste życzenia i pozdrowienia dla powstańców warszawskich kierowała nie tylko młodzież i uczniowie klas starszych szkoły podstawowej, ale także młodsze dzieci. Wykonane przez nich własnoręcznie ozdobione kartki trafią wkrótce do Powstańców Warszawskich.

A oto refleksje i spostrzeżenia na temat akcji BohaterOn:

„Bardzo podobało nam się to, że mogliśmy pomóc i wykonać pocztówki oraz ozdoby”- uczniowi z klasy Ia i Ib

„Jako szkolny wolontariusz, jako jedna z pierwszych uczniów dowiedziałam się o akcji Bohater ON. Już na początku ta akcja  wzbudziła we mnie chęć działania. Bardzo cieszyłam się, gdy wrzucałam tę pocztówkę. Wyobraziłam dobie wtedy powstańca, który to czyta. Myślę, że pocztówki wywołają uśmiech na twarzach powstańców”- Kalina

„Akcja BohaterOn bardzo mi się podobała, a zwłaszcza pisanie kartki dla powstańców. Ja osobiście napisałam 4 kartki i uważam, że to wspaniały pomysł. Myślę, że powstańcy się ucieszą z naszych kartek, włożyliśmy w nie dużo pracy”- uczennica z klasy VI

„Ta akcja BohaterOn bardzo mi się podobała. Dlatego, że mogliśmy pomóc innym ludziom. Myślę, że będzie więcej takich akcji i, że będziemy mogli pomagać”- Julka kl. IV

„Była fajna ta akcja, ponieważ trzeba doceniać ludzi, którzy walczyli za Polskę”- Gimnazjum

” W akcji „BohaterOn” bardzo mi się podobała. Cieszę się, że są jeszcze ludzie, którzy mogą mówić”Brałąm udział w powstaniu” albo „Brałem udział w powstaniu”. W podziękowaniu za walkę wysłałam 6 pocztówek do sześciu powstańców. Uważam, że warto było zorganizować tę akcję i chciałabym żeby jeszcze parę razy powtórzyła się ona w naszej szkole”- uczennica kl. VI, Malwina Niska

„Podoba mi się ta akcja BohaterOn, ponieważ możemy pomagać, tak w ogóle”- uczennica

„Akcja ta była całkiem spoko. Dobrze było dać znać tym ludziom, że pamiętamy o nich i o tym co zrobili”- Ja uczeń Gimnazjum

„Jestem zaszczycona tym, że mogłam niejako osobiście podziękować Powstańcom za niebywałe poświęcenie, heroizm, odwagę i chęć stawiania czynnego oporu przeciwko niemieckiemu najeźdźcy. Cieszę się, że akcja tego typu w końcu pojawiła się w naszej szkole”- nauczyciel

„Dużo osób brało udział w akcji ohaterOn, więc się im ta akcja spodobała. Te pocztówki pewnie sprawiły radość powstańcom, którzy jeszcze żyją. Myślę, że taki akcje powinny dziać się częściej. Czasami tak małym prezentem możemy tak bardzo uszczęśliwić tę osobę. Dzięki temu ludzie których obdarujemy nie czują się zapomniani”- Róża z klasy VI

„BohaterOn – brawo wolontariusze! Za pomysł, za chęci, za empatię…”- ktoś

„Ta akcja bardzo mi się podobała. Akcja „BohaterOn” mogła przypomnieć dla powstańców o tym, że o nich pamiętamy. Mam nadzieję, że wyślą coś dla nas Powstańcy”- Piotrek Cal, kl IV

„Mnie bardzo spodobała się ta akcja. wspaniałe jest, to że ci ludzie, z których jesteśmy tak dumni mogą się o tym dowiedzieć i odpisać. To nic trudnego, a sprawić dla kogoś przyjemność jest miłe. Taka akcja powinna odbywać się co rok by nie pomyśleli, że zapominamy. Bo tacy ludzie na to nie zasługują. Dla nas to pewnego rodzaju zaszczyt gdyż piszemy z powstańcem, który walczył o nasz kraj. Jest to niewyobrażalne.”

„Akcja BohaterOn jest według mnie bardzo dobrym pomysłem. Dzięki niej możemy podziękować tym, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Za ich bój o stolicę, za męstwo i odwagę. Mam nadzieję, że ta akcja będzie kontynuowana”- Piotr Kukuła, kl. VI

„Cieszę się, że w naszej szkole została zorganizowana taka akcja, gdyż dużo osób wzięło w tym udział i się zaangażowało. Co było bardzo miłe. Ogólnie mi się podobało.”

„Ta akcja mi się podoba: BohaterOn bo można było pisać pocztówki i bym chciała, żeby mi odpisali”- uczennica z kl V

„Akcja BohaterOn bardzo mi się spodobała ponieważ można było napisać do osób które przeżyły wojnę. Ucieszyłam się bo można było podać swój adres i teraz czekam na odpowiedź. Chciałabym napisać takie kartki na Boże Narodzenie i jeszcze raz skontaktować się z osobami które przeżyły wojnę”- Ola Wawer, kl. VI

„Mi się to bardzo podobało. Warto było zrobić takie ozdoby. Ta akcja BohaterOn była tego warta. To był fajny pomysł zrobić pocztówki.”

„Akcja BohaterOn bardzo mi się podobała. W ten sposób można przypomnieć ludziom, że oni walczyli za ojczyznę.”- Piotr Weryk, kl. IV

„Myślę, że akcja BohaterOn byłą bardzo ciekawa i pomysłowa. Nie wpadłabym na taki pomysł. większość uczniów napisała kartkę do powstańca i na pewno jak dostali te pocztówki to było im bardzo miło. Zasłużyli, ponieważ nie każdy, by stanął w obronie Warszawy. A oni wykazali się dużą odwagą. Podsumowując, ta akcja według mnie była przydatna i użyteczna.”- Marlena Rosa

„Akcja BohaterOn byłą fajna. Sprawiła dużą przyjemność dla tych którzy dostali kartkę. Życzę im dużo zdrowia.”- kl. IV

„Moim zdaniem akcja BohaerOn była świetnym pomysłem. Podobało mi się to, że można napisać kilka zdań od siebie do powstańca. Świetnym pomysłem było również wywieszenie informacji o osobach walczących w powstaniu warszawskim. Skrzynka w naszej szkole była bardzo ładnie ozdobiona. Pocztówki miały nadruk z twarzą powstańca, podobał mmi się styl wykonania tej kartki, była nowoczesna. Powinno być więcej takich akcji!”- Natalia Kowalska

„Akcja BohaterOn bardzo mi się podoba, ponieważ jest to sposób kontaktu z ludźmi dzięki, którym istnieje Polska. Oraz istnieje możliwość, że taki powstaniec ci odpisze. Przy pisaniu takiej kartki występuje uczucie szczęścia, radości, jest ono bardzo przyjemne. Także występuje satysfakcja z dobrego uczynku, dlatego ta akcja jest dobra.”- Maciek Boroch

„Uważam, że akcja BohaterOn jest ciekawą akcją. Można sprawić komuś wiele radości i uśmiechu. Zauważyłam, że dużo osób włączyło się w pomaganie co jest bardzo fajne. Każdy mógł napisać kilka miłych słów do powstańców i niewielkim wysiłkiem przynieść komuś wiele radości”

„Akcja BohaterOn jak dotąd była najlepszą akcją, którą zorganizował Szkolny Klub Wolontariatu. Podobała mi się ta akcja z tego powodu, że to właśnie tym bohaterom zawdzięczamy to co teraz mamy”- Amelia Ossowska, kl. VI

„Akcja BohaterOn podobała mi się. Dobre w tej akcji było podziękowanie za wkład włożony w walkę.”

„Według mnie akcja BohaterOn była dość interesująca. Była wywieszona gazetka na temat żyjących powstańców warszawskich a na przeciwko stała ładnie ozdobiona skrzynka do której można było wrzucać pocztówki, które potem były wysyłane do tych powstańców. Akcja była i inna niż wszystkie.”

„Akcja BohaterOn bardzo mi się podobała. Robiliśmy listy dla Bohaterów i każdy z chęcią pisał kartki. Każdy z naszej klasy z chęcią pisał”- uczennica Szkoły podstawowej w Srokowie

„Ta akcja mi się podobała, bo mogłem napisać do powstańca.”

„Moim zdaniem akcja BohaterOn była bardzo pożyteczna, ponieważ przypomniała o ludziach ciężko pracujących w czasie wojny o Polskę. Wszyscy bohaterowie narażali swoje życie za naszą wolność. Akcja bardzo wszystkim się spodobała, a w szczególności mi. Chciałabym by w następnym roku zorganizowano taką akcję.”- Dominika Stadnik, kl. VI

„Akcja BohaterOn byłą moim zdaniem dobrym pomysłem, ponieważ mogliśmy upamiętnić datę powstania i dowiedzieć się więcej szczegółów na ten temat”- uczennica kl. VIII

„Myślę, że ta akcja była dobrą, gdyż należą się jakieś podziękowania za to, że mamy wolną Polskę. Bardzo dobrze, że została zrealizowana ta akcja.”

„Moim zdaniem akcja BohaterOn jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ osoby walczące o wolność Polski mogą teraz poczytać miłe słowa i podziękowania. Bardzo mi się spodobała ta akcja. Sama napisałam cztery kartki i mam nadzieję, że zorganizujemy taką akcję jeszcze na święta.”- Karolina Kulesza

Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

Szkolny Klub Wolontariatu

 1,164 total views,  1 views today