21 marca to wyjątkowy dzień – witamy wiosnę, obchodzimy Dzień Wagarowicza, a także Światowy Dzień Poezji! Z tej okazji na lekcji języka polskiego postanowiliśmy połączyć kreatywność z literaturą i uczcić te święta w nietypowy sposób. Uczniowie pracowali w grupach nad dziewięcioma zadaniami wiosenno-poetyckimi. Przypomnieli sobie środki stylistyczne, interpretowali utwory poetyckie, odszyfrowywali ukrytą sentencję o wiośnie, a także tworzyli własne wiersze metodą blackout poetry – wydobywając nowe znaczenia z już istniejących tekstów. Była to
doskonała okazja do odkrycia, jak słowa mogą nabierać nowych sensów i emocji.
Nie zabrakło również odrobiny rywalizacji i dobrej zabawy. Zadania wymagały kreatywnego myślenia, a niektóre odpowiedzi były zaskakujące. Dzięki temu uczniowie nie tylko utrwalili wiedzę o poezji, ale też przekonali się, że język polski może być fascynujący i pełen niespodzianek. Świętowanie poezji w pierwszy dzień wiosny to doskonały sposób na pobudzenie wyobraźni i spojrzenie na świat z artystycznej perspektywy. Kto wie, może wśród naszych uczniów kryją się przyszli poeci? Jedno jest pewne – talentów i pomysłowości na pewno im nie brakuje!
Urszula Łojewska

Tak o tej lekcji pisze jedna z uczennic klasy 7b, Alicja Hatalak:
,,21 marca nie tylko obchodzimy Dzień Wagarowicza i Pierwszy DzieńWiosny, ale również Światowy Dzień Poezji. Pani Urszula połączyła te wydarzenia i powstały ,,Wiosenne wagary z poezją”. Na lekcji czytaliśmy wiosenne wiersze, rozwiązywaliśmy krzyżówki iwykreślanki. Próbowaliśmy też stworzyć wiersz metodą blackout poetry. Na jednej ze stron książki ,,Pan Samochodzik i Fantomas” Zbigniewa Nienackiego wykreśliłam ze słów wiersz.”

 

 

Loading