Bezpieczeństwo żywieniowe zaczyna się w domu. Czy szanujemy żywność na co dzień? Jak nie marnować żywności? Z pewnością wszyscy chcemy spożywać żywność dobrej jakości, smaczną, zdrową, różnorodną.  Wyprodukowanie i dostęp do takiej żywności wymaga wykorzystania wielu zasobów środowiska, jak wody, gleby, energii oraz pracy człowieka. Czy wiecie, że w Polsce co roku marnujemy w domach około 4 mln ton żywności ? W klasie VIIIa oraz VIIIb uczniowie pojęli ten temat i stworzyli ulotki z radami, jak nie marnować żywności. Oto przykłady:

– planuj zakupy spisując listę potrzeb,

– nie chodź na zakupy głodny,

– nie ulegaj bezmyślnie promocjom,

– czytaj etykiety i wybieraj produkty z dłuższą datą ważności,

– prawidłowo przechowuj żywność,

– kupuj od lokalnych (najbliższych) dostawców,

– kupuj też te warzywa i owoce, które są trochę „krzywe i zakręcone”,

– przygotuj coś pysznego z resztek, np. zapiekankę.

Ulotki rozdaliśmy mieszkańcom Srokowa. Nie marnujmy żywności! 🙂 

Zadanie wykonaliśmy w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Lubella” oraz Tygodnia dla Bezpieczeństwa.

Beata Beyer

Loading