W piątek (13 grudnia) 🙂 w Liceum Ogólnokształcącym w Węgorzewie odbył się  XVIII Turniej Ekologiczny „Nadzieja Ziemi”. W tym roku hasło brzmiało „Ciemne niebo jako bogactwo naturalne czyli co musisz wiedzieć o zanieczyszczeniu środowiska naturalnego sztucznym światłem”.

Nasza drużynę tworzyli uczniowie z klasy VIIa – Hanna Lubera, Franciszek Kukuła i Wiktor Gbur. Zajęliśmy dobre IV miejsce wśród 8 drużyn z powiatu węgorzewskiego. Zadania do wykonania były następujące- test wiedzy o skutkach degradacji nocnego nieba sztucznym światłem, wykonanie „na żywo” doświadczenia związanego ze światłem oraz wykonanie i zaprezentowanie  zdjęć pięknego nocnego nieba lub nieba zanieczyszczonego światłem (nasze zdjęcia przedstawiały zorzę polarną nad Oleckiem, Wielki Wóz na srokowskim niebie oraz Olsztyn nocą).

Czy wiecie, że …

1. Tylko 5% Polaków wie, że sztuczne światło w nocy jest zanieczyszczeniem i niesie ze sobą negatywne skutki.

2. Aż 85% powierzchni Polski jest nocą zanieczyszczone sztucznym światłem. Czarna noc jest już tylko w Bieszczadach.

3. Światło nocą odbija się negatywnie na zdrowiu człowieka, bo zaburza nasz rytm dobowy. Objawy to zmęczenie, bezsenność, nerwowość, agresja i większe zagrożenie takimi chorobami jak depresja, otyłość, nowotwory, cukrzyca, choroby serca, choroba Alzheimera i i inne.

4. Pod wpływem sztucznego oświetlenia hamowane jest wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

5. Światło niebieskie, w szczególności światło LED ekranów komputerowych, oraz nocne oświetlenie w naszych mieszkaniach i na ulicach, jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

6. Sztuczne światło w nocy zaburza rytm życia owadów, dzikich ssaków lub  ptaków, np. znoszą jaja zbyt wcześnie, a w czasie przelotów nocą nie widzą gwiazd i błądzą.

7. Zbyt jasne niebo nocą utrudnia lub uniemożliwia obserwacje astronomiczne.

                                                                                                                                        Beata Beyer

Loading