Na przełomie marca i kwietnia w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa „ W pełnym wymiarze”. Jej organizatorem była Polska Akcja Humanitarna. Celem akcji było poruszenie tematów antydyskryminacyjnych w szkołach, nagłośnienie historii osób z grup mniejszościowych, pobudzenie do autorefleksji na temat własnej roli w budowaniu i powielaniu stereotypów i przełamanie popularnych narracji o osobach z grup mniejszościowych poprzez wskazanie na potrzebę postrzegania ich z różnych wymiarów.
Wystawa składała się z 7 plakatów, które można było obejrzeć w przestrzeni bibliotecznej. Plakaty zawierały ogólną informację o problemie danej grupy mniejszościowej, zaś kod QR przekierowywały do filmików, na których bohaterowie wystawy Bella, Omaid, Joanna, Lubna i SVST opowiadali o wyzwaniach z którymi mierzą się jako przedstawiciele tych grup. Przedstawili także jak na ich życie wpływają stereotypy i dyskryminacja.
Wystawa była dostępna dla wszystkich uczniów w szkole, natomiast klasy VI i VIII wzięły udział w zajęciach, na których poznali terminy takie jak tożsamość pierwotna i wtórna, stereotyp, uprzedzenie i dyskryminacja. Na podstawie wystawy i filmów została przeprowadzona z uczniami dyskusja, podczas której mogli podzielić się swoimi refleksjami. Młodzież w swoich wypowiedziach wykazała się zainteresowaniem, szacunkiem i dużą dojrzałością. Uczniowie uzupełnili kartę refleksji i spróbowali określić ile posiadają swoich własnych wymiarów.
Katarzyna Szymańska