Czerwiec to w szkolnym kalendarzu czas szczególny – pachnący jaśminem, przepełniony słońcem i melancholią nadchodzących pożegnań. 25 czerwca 2026 roku w Szkole Podstawowej im. prof. Stanisława Srokowskiego w Srokowie ta melancholia ustąpiła jednak miejsca dumie i głębokiemu wzruszeniu. Tego dnia mury naszej szkoły uroczyście opuścili tegoroczni absolwenci – uczniowie klas ósmych, gotowi, by z bagażem wiedzy i pięknych wspomnień wyruszyć w nową, dorosłą już podróż ku przyszłości.

Uroczystość rozpoczęła się niezwykle dostojnie. Wychowawczynie klas ósmych wprowadziły na salę swoich podopiecznych, którzy z ogromną gracją i elegancją zatańczyli tradycyjnego poloneza. Po tym tanecznym wprowadzeniu głos zabrała Daria, dotychczasowa Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która powitała zgromadzonych gości, dyrekcję, grono pedagogiczne, rodziców oraz społeczność uczniowską.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu dwóch zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”, nadszedł czas na powitanie gości honorowych. Swą obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Srokowo – pani Katarzyna Sadowska, Przewodniczący Rady Gminy – pan Marek Wawer, Sekretarz Gminy – pani Małgorzata Chociełowska, Przewodniczący Rady Rodziców – pan Kamil Pawłusewicz oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – pani Michalina Lis. Obecne były również gospodynie uroczystości: Dyrektor Szkoły – pani Karolina Andruszkiewicz-Kukuła oraz Wicedyrektor – pani Ewa Kozłowską-Tatol.

Ważnym elementem ceremoniału szkolnego było przekazanie opieki nad sztandarem. Dotychczasowi chorążowie z klas ósmeych uroczyście przekazali ten najważniejszy symbol szkoły swoim młodszym kolegom z klas siódmych, którzy zobowiązali się godnie reprezentować imię Patrona. Nastąpiła także symboliczna zmiana warty w Samorządzie Uczniowskim – Daria Kozłowska przekazała stery nowej Przewodniczącej, Joannie Łastówce.

Chwilą pełną powagi było ślubowanie absolwentów. Reprezentanci klas ósmych (Natalia Prawecka, Wiktor Gbur, Hania Kuriata oraz Tadeusz Pokusa) w obecności wszystkich zgromadzonych przyrzekali godnie reprezentować imię szkoły, dążyć do wiedzy i pracować nad własnym charakterem tak, by zdobyte umiejętności służyły dobru Rzeczypospolitej Polskiej.

Kolejna część apelu należała do gratulacji i nagród. Pani Wójt Katarzyna Sadowska osobiście wręczyła prestiżowy tytuł Primus inter Pares, który w tym roku powędrował do rąk Hanny Lubery. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Oliwia Duda, Hanna Kuriata, Alicja Hatalak, Michał Stelmach oraz Iga Godek. Pani Wójt ciepło zwróciła się do wszystkich uczniów, gratulując im sukcesów, wręczając kwiaty oraz dziękując za trud wychowawczy pani Urszuli Łojewskiej i pani Annie Boroch. W imieniu nagrodzonych piękny głos podziękowania zabrała Hanna Lubera.

Dyrektor szkoły nagrodziła również sukcesy naukowe na szczeblu wojewódzkim i regionalnym. Podziękowania i gratulacje odebrały finalistki konkursu kuratoryjnego z biologii – Oliwia Duda i Iga Godek. Oliwia Duda została także nagrodzona za zajęcie 3. miejsca w V Regionalnym Konkursie Języka Polskiego, w którym to wyróżnienie zdobyła również Hanna Kuriata. Z kolei Michał Stelmach odebrał laury za tytuł Laureata w Projekcie „PiszeMy”. Słowa uznania powędrowały także do nauczycielek przygotowujących młodzież do tych zmagań: pani Beaty Beyer oraz pani Urszuli Łojewskiej.

Niezwykłym powodem do dumy była liczna grupa uczniów, którzy zapracowali na Odznakę Wzorowego Ucznia (średnia ocen co najmniej 5,00 i wzorowe zachowanie):

·         Iga Godek (5,76)

·         Michał Stelmach (5,76)

·         Alicja Hatalak (5,71)

·         Hanna Kuriata (5,71)

·         Oliwia Duda (5,65)

·         Franciszek Kukuła (5,59)

·         Hanna Lubera (5,47)

·         Natalia Prawecka (5,41)

·         Lena Cis (5,41)

·         Rafał Kukuła (5,29)

·         Wiktor Gbur (5,12)

·         Nikola Cyruliczek (5,06)

Do rąk dumnych rodziców trafiły listy gratulacyjne, a Natalia Prawecka oraz Mateusz Bułas zostali dodatkowo nagrodzeni za stuprocentową frekwencję. Pozostałe świadectwa dopełniające ten etap edukacji wręczyły niezastąpione wychowawczynie. Nie zapomniano również o podziękowaniach za bezinteresowną pomoc, zaangażowanie w wolontariat (wręczone przez panią wicedyrektor Ewę Kozłowską-Tatol) oraz za pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego i pocztu sztandarowego (wręczone przez opiekuna SU, panią Katarzynę Szymańską). Z kolei pani Agata Jankowska wręczyła dyplom klasie VIII A za zwycięstwo w Szkolnym Konkursie Profilaktycznym „Stop obojętności – start życzliwości!”.

Po oficjalnych przemówieniach gości i wyprowadzeniu sztandaru, przyszedł czas na lżejszą, artystyczną część wydarzenia. Najpierw siódmoklasiści (występy Ariny, Joanny  i Olafa) pożegnali starszych kolegów słowem i piosenką. Następnie scenę przejęli główni bohaterowie dnia, prezentując spektakl pt. „Szkolny Dziennik Podróży, czyli stacja: Przyszłość!”.

Przedstawienie miało formę dynamicznego programu telewizyjnego, prowadzonego przez Igę, Michała i Franka. Widzowie mogli obejrzeć przezabawny materiał wideo z lekcji geografii u pani Beaty (z motywem paniki wywołanej odgłosami sokołów i kultowym tekstem skierowanym do Karola: „Ty nie bazgrol… Ty po prostu pisz 14!”). Następnie na scenie pojawili się „podróżnicy” z plecakami, którzy wspominali wycieczkę do Krakowa i Energylandii oraz survivalową akcję ratowania różowego klapka Oliwki. Odbył się także taneczny powrót gwiazd w rytm hitu zespołu ABBA, a całe przedstawienie zwieńczył niezwykle wzruszający finał. Obie klasy połączyły się w wielkim półkolu, by prosto z serca podziękować pani Urszuli Łojewskiej (8a), pani Annie Boroch (8b), dyrekcji, nauczycielom oraz rodzicom, kończąc występ wspólną piosenką.

Na zakończenie Joanna z klasy 7 skierowała do absolwentów ostatnie życzenia: odwagi w realizacji marzeń, sukcesów i powodzenia na nowej drodze.

Drodzy Absolwenci! Wasza ośmioletnia podróż w murach naszej szkoły dobiegła końca. Ruszajcie śmiało w nieznane, pamiętając, że każda stacja „Przyszłość” zależy od tego, jak wielkie serce włożycie w swoje działania. Powodzenia!

Urszula Łojewska

Loading