Mowa dziecka rozwija się już w czasie okresu prenatalnego. Na rozwój umiejętności językowych wpływa prawidłowy słuch, odpowiedni sposób oddychania, właściwa budowa aparatu artykulacyjnego, zdolności poznawcze dziecka. Bardzo ważne jest także żucie, gryzienie i połykanie.

Pierwszy i najlepszy pokarm dziecka to oczywiście mleko mamy. Ssanie rozwija mięśnie języka i warg, kształtuje prawidłowy oddech i korzystnie wpływa na rozwój szczęki, żuchwy i podniebienia.

WHO /Światowa Organizacja Zdrowia/ zaleca karmienie piersią do 2 roku życia dziecka. W tym czasie należy oczywiście wprowadzać pokarmy stałe.

Kiedy karmienie naturalne jest niemożliwe, należy dobrać odpowiednie butelki i smoczki o anatomicznym kształcie, które wymuszają na dziecku odruch ssania.

Karmienie i picie z butelki jak również używanie smoczka należy wycofywać około pierwszego roku życia dziecka. To bardzo ważne, ponieważ zbyt długie picie z butelki może powodować wady zgryzu, nieprawidłowe połykanie i wady wymowy.

Podawanie pokarmów z łyżeczki możemy rozpocząć około 6 miesiąca życia. Najpierw podajemy maluchowi pokarmy papkowate, wzbogacane kolejno o grudki i drobne jedzenie o różnej fakturze.

Czas na picie. Gdy dziecko opanuje sztukę jedzenia z łyżeczki, podajmy mu picie z kubeczka. Na rynku jest wiele propozycji skierowanych do maluchów. I nie mówię tu o niekapkach czy butelkach z dziubkiem, które są wręcz niewskazane. Najlepiej wybrać specjalne kubki dostępne w aptekach lub sklepach z artykułami dziecięcymi. Najpierw w ramach treningu podajemy gęste płyny np. soki przecierowe.

Kiedy maluch opanuje sztukę jedzenie i picia, czas na prawdziwą przygodę z jedzeniem Warto zwrócić uwagę, czy dziecko chętnie sięga po nowe pokarmy. A może wybiera tylko produkty o określonej konsystencji czy smaku. Warto wtedy skontaktować się z lekarzem, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Gryzienie, żucie i połykanie są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Pokarmy o różnorodnej konsystencji dostarczają maluchowi wielu wrażeń smakowych i pozwalają na ćwiczenie całego aparatu artykulacyjnego.


Logopeda Halina Kukuła

Loading