W naszej szkole od tygodnia można znaleźć środki higieniczne dla dziewcząt potrzebne do godnego „przejścia tych dni”.

 Akcja przebiega pod hasłem: „AKCJA MENSTRUACJA”, a wszystko to dzięki fundacji, której celem jest zapobieganie ubóstwu menstruacyjnemu. Hmmm… a właściwie co to jest to UBÓSTWO MENSTRUACYJNE? – to nic innego jak brak dostępu do podpasek czy tamponów tak, aby dziewczyny w każdym wieku mogły czuć się komfortowo podczas okresu. Wiele kobiet/dziewczyn/koleżanek z Twojego otoczenia (możesz nawet o tym nie wiedzieć) ma ograniczony dostęp do środków higienicznych, dlatego w naszych toaletach oznaczonych plakatem dziewczyny mogą znaleźć darmowe podpaski i tampony.

Według raportu Kulczyk Fundation, w Polsce ten problem dotyka około 500 tysięcy osób. Z kolei badania firmy P&G przeprowadzone w polskich szkołach pokazują, że  1 na 6 dziewcząt uczących się przynajmniej raz opuściła zajęcia z powodu braku dostępu do środków menstruacyjnych.

 Jeżeli nie masz problemów, a chciałabyś pomóc to zawsze możesz włożyć podpaskę lub tampon do specjalnej kieszonki w dziewczęcej toalecie tak, aby koleżanka, która nie ma takiego komfortu mogła skorzystać w nagłej potrzebie 😊

Dobrze się dzielić, aby wszyscy czuli się swobodnie !

Rodzicu! Jeżeli masz problemy ze swobodną rozmową ze swoją córką na temat menstruacji i potrzebujesz pomocy – zgłoś się do nas, chętnie Cię wesprzemy. Jeżeli masz problemy lub nie masz dostępu do środków higienicznych pomożemy to załatwić.

Ważne linki:

Strona Fundacji Akcja Menstruacja: https://www.akcjamenstruacja.pl/

Potrzebujesz darmowych środków higienicznych: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeGuwhXI5aSM3X3jUME6jJvZfgJKfocnD3gZIIA7TiKutFmCQ/viewform

Ubóstwo menstruacyjne:

https://2c915a4f-6fa7-4205-99d3-b0fe4b744a71.filesusr.com/ugd/20f513_ebedbcc060a9459bab33c905607366c7.pdf

 

Agata Wojnowska i Karolina Senio

 

 

 

Loading