Wiosna to czas, gdy ptaki zakładają gniazda i składają w nich jaja. Zapraszam do obserwacji niezwykłego i rzadkiego w Polsce ptaka drapieżnego – sokoła wędrownego. Gniazdo jest zlokalizowane na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Od kilku lat wyprowadza w nim lęgi para sokołów- Franek (14 lat) i Giga (9 lat). W dniach 12-20 marca kamery zarejestrowały zniesienie kolejno 4 jaj. Przewidywane klucie pierwszych piskląt – za 14-17 dni. Potem będzie można obserwować opiekę nad maluchami i ich karmienie przez rodziców. Zachęcam do codziennego zaglądania choć na chwilę do gniazda sokołów.

KLIK –  https://www.peregrinus.pl/pl/warszawa-pkin

Można przełączać się na kilka kamer, ale najlepiej widać gniazdo (czyli stertę kamyków) w kamerze nr 6.

Sokół wędrowny ((Falco peregrinus) – gatunek średniego ptaka drapieżnego. Zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce nieliczny ptak lęgowy. Szacuje się go zaledwie na 12-14 par. Sokół wędrowny to absolutny rekordzista – nie tylko wśród ptaków, ale w ogóle wszystkich zwierząt na Ziemi. Jest najszybciej poruszającym się organizmem na naszej planecie. Jego najszybszy lot odnotowany przez człowieka odbył się z prędkością 322 km/h.

Do sokoła wędrownego należy też jeszcze jeden rekord – jest gatunkiem ptaka szponiastego o największym zasięgu występowania. To nie uchroniło go jednak od wejścia na listę gatunków zagrożonych. Sprawcą – jak zwykle w takich przypadkach – był człowiek. Sokoły ginęły masowo z powodu naszego entuzjazmu w powszechnym stosowaniu trujących pestycydów, głównie DDT. W latach 60-tych wyginęły w Polsce. Od kiedy wprowadzono zakaz stosowania tego śmiercionośnego proszku, populacje sokołów wędrownych stopniowo się odbudowują. Reintrodukcję (ponowne wprowadzenie) rozpoczęto w Polsce w latach 90-tych. Pierwsze sokoły sprowadzono z hodowli niemieckich, szkockich i skandynawskich.

Obecnie tylko w kilku miejscach w Polsce sokoły gniazdują. Są to rozległe stare lasy oraz wysokie budynki lub kominy elektrociepłowni w niektórych miastach, np. w Warszawie, Lublinie, Toruniu, Płocku i Koszalinie.

                                                                                                                        Zapraszam – Beata Beyer

KLIK – Mapa gniazd sokołów „na żywo” w Polsce 

KLIK – Gniazdo bociana białego w Klekusiowie

 

 

 

Loading