W czwartek 26 maja klasa V pod opieką pani Katarzyny Sałyk i pani Beaty Beyer pojechała na wycieczkę do Wilczego Szańca w Gierłoży . Zebraliśmy się pod szkołą, skąd parę minut po godz. 8 wyruszyliśmy autobusem do celu naszej podróży. Na miejsce dodarliśmy ok. 8.45.

            Chwilę po przybyciu przywitał nas pan przewodnik, który ciekawie opowiadał o Adolfie Hitlerze, jak powstał Wilczy Szaniec, o bunkrach i jaką rolę pełniły. Dowiedzieliśmy się, że miejsce to było główną kwaterą wojenną Adolfa Hitlera. Przewodnik opowiadał, że Wilczy Szaniec był zamaskowany. Do kamuflażu służyły siatki maskujące i drzewa, które sadzono na dachach bunkrów. Do dziś zachowała się część budynków, z których niewielką część można zwiedzać. W czasie zwiedzania mogliśmy wejść do dwóch bunkrów. Były one bardzo zniszczone, a w jednym znajdowały się nawet stalaktyty. Przewodnik opowiadał o zamachu na A. Hitlera, później poszliśmy do sali z bronią i  makietą bunkra. Obejrzeliśmy jeszcze kilka ruin różnych bunkrów i przeszliśmy do budynku, w którym znajdowała się rekonstrukcja sali, w której dokonano zamachu. Były też tam przedmioty codziennego użytku z tamtych czasów. W drodze na ognisko zajrzeliśmy do sali z czymś w rodzaju mini czołgu. Podczas tej niecodziennej lekcji historii usłyszeliśmy też wiele ciekawostek z życia dyktatora. Okazuje się, że przywódca III Rzeszy miał psa, a podczas choroby lekarz zamiast lekarstw podawał mu narkotyki.

Gierłoż to również miejsce, w którym zamieszkały nietoperze

            Po zwiedzaniu nadszedł czas na odpoczynek i ognisko, które się wszystkim bardzo podobało. Nie zabrakło także czasu na małe zakupy w sklepie z pamiątkami.

            Podczas drogi powrotnej rozmawialiśmy i dzieliliśmy się wrażeniami z wyjazdu. Wspólnie uznaliśmy, że był to bardzo udany dzień. Około 12:15 dojechaliśmy do Srokowa i udaliśmy się do domów.

Wycieczka była super!

                                                                                                                 Nikola  Sapela

                                                                                                         Grzegorz  Łastówka  klasa V

Loading