W dniu 6 grudnia 2022 r., z okazji Mikołajek, klasa VI  uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Kętrzyna.

Harmonogram wycieczki był bardzo ciekawy. Jego realizacja rozpoczęła się od wizyty w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Sympatyczni Panowie strażacy, zaprezentowali różnego typu wozy strażackie oraz znajdujący się w nich sprzęt, jak również  szczegółowo wyjaśnili jego zastosowanie. Prowadzący bardzo szybko nawiązali pozytywny kontakt z naszymi uczniami. Odpowiadając na ich pytania, wyjaśnili na czym polegają codzienne zadania strażaka na służbie, które wymagają od niego dużej sprawności fizycznej oraz umiejętności działania w sytuacjach silnego stresu. Bardzo ciekawym punktem spotkania był instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy chętni mogli przećwiczyć konieczne czynności na profesjonalnym fantomie medycznym. Okazało się, że to co z boku wygląda na proste, w rzeczywistości wymaga wiele wysiłku i skupienia. A przecież od umiejętności udzielania pierwszej pomocy może zależeć czyjeś ludzkie życie.

Drugim punktem naszego planu była lekcja historii na zamku krzyżackim w oddziale muzealnym „Baszta”, gdzie na planie ekspozycji „W średniowiecznej kuchni”, usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji o życiu ludzi w tej epoce. Pan historyk między innymi opowiadał nam: jak wyglądał dom średniowiecznego chłopa, co wówczas jedzono, czym się różniła kuchnia chłopa od kuchni mieszczanina.  Prowadzący zaprezentował nam kilka rodzajów palenisk i repliki naczyń oraz sprzętów kuchennych używanych w czasach krzyżackich.

Ostatnią atrakcją naszej wycieczki była kręgielnia w kętrzyńskim „City Club”. Zanim jednak tam dotarliśmy, po drodze zatrzymaliśmy się przy Pomniku w Hołdzie Poległym, Pomordowany i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956 oraz Pomniku Wojciecha Kętrzyńskiego.

W kręgielni czas minął nam bardzo szybko w miłej atmosferze. Oprócz próby sił w trafianiu do kręgli, można było odpocząć, zjeść coś pysznego oraz ugasić pragnienie. Była to wspaniała okazja do integracji klasy.

Pełni wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do Srokowa.

                                                                                                  Małgorzata Wysocka  i  Katarzyna Sałyk

Loading