Projekt „Szkoła na medal” czyli sportowa wiosna w naszej szkole w roku szkolnym 2022/23.
W ramach projektu „Szkoła na medal” nasi uczniowie wzięli udział w szeregu imprez sportowych. Zmagania zaczęły się od turnieju piłki nożnej, który rozgrywał się w dniach od 12 do 19 maja. W turnieju piłki nożnej wzięli udział uczniowie klas IV-VIII, zostali oni podzielni na dwie grupy. Grupę młodszą stanowili uczniowie klas IVa, IVb, Va i Vb, w grupie starszej rywalizowały ze sobą klasy VI, VII, VIIIa i VIIIb. Mecze odbywały się na boisku Orlik i obfitowały w wiele emocjonujących akcji i wspaniałych bramek. W grupie młodszej wielką niespodziankę sprawili uczniowie klasy IVa pokonując wszystkich swoich rywali, drugie miejsce przypadło klasie IVb, trzecie klasie Vb a czwarte zajęła klasa IVa. Oto wyniki meczów: IVa-IVb ( 8-5), IVa-Va ( 9-0), IVa- Vb (7-2), IVb- Va (7-2) , VIb- Vb (7-1), Va-Vb (1-2)
W grupie starszej obyło się bez niespodzianek, VIII b ograła wszystkich swoich rywali zajmując pierwszą lokatę, drugie miejsce zajęli zawodnicy z klasy VII, trzecie miejsce klasa VIII a i czwarte miejsce klasa VI. Oto wyniki meczów: VIIIb- VIIIa ( 12- 1), VIIIb- VII (8-4), VIIIb- VI (12-1), VII-VIIIa (8-1), VII-VI (16-0) i VIIIa-VI (14-1)
Po piłce nożnej przyszedł czas na rywalizację w siatkówce. Mecze odbywały się w dniach od 29 maja do 2 czerwca. W tym turnieju również wzięli udział uczniowie klas IV-VIII i tu także zastosowaliśmy podział na grupę młodszą (klasy IV i V) i grupę starszą (klasy VI-VIII).Mecze odbywały się na szkolnej sali gimnastycznej i rozgrywane były do dwóch wygranych setów. Nasi uczniowie i tym razem dostarczyli nam wielu emocji zaciekle rywalizując, ale zawsze w duchu „fair play”. Klasyfikacja końcowa wypadła następująco:
Grupa młodsza-Komisja sędziowska postanowiła przyznać I miejsce ex aequo klasy IVb i Vb drugie miejsce również ex aequo klasy IVa i Va. Sędziowie zdecydowali się na taki podział miejsc ze względu na wielkie zaangażowanie młodych siatkarzy. A oto wyniki meczów: IVa- IVb (0-2) IVa-Va(2-1) , IVa-Vb (0-2), IVb- Va (0-2), IVb- Vb (2-1) i Va-Vb (2-0)
W grupie starszej znów najlepsza okazała się klasa VIIIb pokonując wszystkich swoich rywali, drugie miejsce zajęła klasa VII, trzecie klasa VIIIa a czwarte klasa VI. Oto wyniki meczów: VIIIb-VIIIa (2-0), VIIIb- VII (2-1), VIIIb – VI (2-0), VIIIa-VII (1-2), VIIIa-VI (2-0) i VII-VI (2-0). Mecze siatkówki sędziowali nauczyciele – Pan Cezary Boroch, koordynator projektu i Pan Piotr Łastówka, wicedyrektor szkoły.
15 czerwca również w ramach projektu odbyły się Igrzyska Sportowe dla klas I-III. Wszyscy uczniowie klas młodszych brali aktywny udział konkurencjach sportowych oraz pląsach zabawach w rytmach muzyki. W sportowych zmaganiach dzieci sprawdziły swe umiejętności w rzutach do celu, kręceniu hula-hop, strzałach do bramki, skokach przez skakanki oraz przeciąganiu liny. Całe igrzyska potraktowane i nastawione były na dobrą zabawę oraz relaks z małą dawką rywalizacji. Każda klasa otrzymała nagrodę i dyplom. W indywidualnych konkurencjach mistrzowie klas otrzymali nagrody. Na wyróżnienie zasługuje Maciej Dudo-Putkowski, który okazał się fantastycznym bramkarzem. Organizatorkami były nauczycielki- Panie Irena Drabyk, Aneta Milewska i Agnieszka Święta- Łastówka.
Kolejnym wielkim wydarzeniem sportowym była Szkolna Olimpiada Lekkoatletyczna, która miała miejsce 15 czerwca a indywidualne zmagania odbywały się na obiekcie Orlik oraz na Sali gimnastycznej. Nasza olimpiada cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Do rywalizacji zgłosiło się 84 zawodników i zawodniczek. Lekkoatleci walczyli o medale w następujących konkurencjach: bieg na 60 m (młodsi) 100 m (starsi), bieg na 300 m, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą, skok w dal oraz skok wzwyż. Aby wyrównać szanse uczniowie podzieleni zostali na grupy wiekowe: młodszą (klasy IV-V), średnią klasy (VI-VII), starszą (klasy VIII).Zawodnik mógł wziąć rywalizować w dwóch konkurencjach. Największym zainteresowanie cieszyły się konkurencje biegowe zwłaszcza te na krótkim dystansie, mniej chętnych miały konkurencje techniczne. Warto nadmienić, że został pobity rekord szkoły i gminy w biegu na 60 m a dokonał tego Alan Karpiuk uzyskując czas 7.91s. Wielkie brawa! Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
Bieg na 60 m:
Grupa młodsza:
- Maja Rad 1. Olaf Olszewski
- Joanna Łastówka 2. Szymon Kozłowski
- Lena Wyskiel 3. Dawid Baranowski
Grupa średnia:
1.Oliwia Staniszewska 1. Alan Karpiuk (REKORD SZKOŁY 7,91 sek.)
2.Kalina Workun 2. Kacper Muczko
3. Bartek Jednak
Grupa starsza – 100 m:
1.Oliwia Malunat 1.Marcel Połubiński
2.Wojtek Dudo
3. Alan Huk
Bieg na 300 m:
Grupa młodsza:
1.Joanna Łastówka 1. Jakub Staniszewski
2.Alicja Hatalak 2. Michał Stelmach
3.Iga Godek
Grupa średnia:
- Kalina Workun 1. Alan Karpiuk 2. Dawid Modzelan 3.Szymon Gontarczyk
Grupa starsza:
1.Oliwia Malunat 1. Jakub Ryba
- Klara Kozłowska 2. Alan Huk
Rzut piłką palantową:
Grupa młodsza:
1.Klaudia Grochowska 1. Jakub Staniszewski i Oliwier Nadolny
- Hanna Kuriata 2 .Piotr Wiezorek
- Katarzyna Radawiec 3. Igor Oleksiewicz
Grupa średnia:
1.Oliwia Staniszewska 1. Maciej Boguta
2.Szymon Gontarczyk
3.Kacper Biernacki
Grupa starsza:
- Julia Mrówka 1. Jakub Ryba
- Karolina Hryniewicka 2. Grzegorz Pieniak
- Zofia Kuzioła
Pchnięcie kulą:
Grupa młodsza:
- Igor Oleksiewicz
- Tadeusz Pokusa
- Mikołaj łata
Niestety żadna z dziewcząt nie chciała startować w tej konkurencji.
Grupa średnia:
- Weronika Bilska Dominik Hatalak
- Jakub Filipiak Maciej Boguta
Grupa starsza:
- Karolina Hryniewicka Grzegorz Pieniak
- Zofia Kuzioła Nikodem Markowski
- Klaudia Kuszmider
Skok w dal:
Grupa młodsza:
- Alicja Hatalak Gabriel Tokarz
- Lena Wyskiel Oliwier Nadolny
- Anita Wielgosz Szymon Kozłowski
Grupa średnia:
- Łukasz Szumlański
- Wojciech Rosa
- Artur Rutkowski
Grupa starsza:
- Radosław Hatalak
- Marcel Połubiński
- Damian Kulik
Szkoda, że tylko najmłodsze dziewczęta miały odwagę startować w skoku w dal.
Skok wzwyż:
Grupa młodsza:
- Hanna Kuriata Dawid Baranowski
- Aleksandra Wróbel Oliwier Skrzypa
- Lena Ringiel Michał Stelmach
Grupa średnia:
- Dawid Modzelan
- Dawid Gościński
- Michał Owczarzak
Grupa starsza:
- Julia Mrówka Radosław Hatalak
- Klara Kozłowska Mikołaj Kuśmierczuk I w tej konkurencji dziewczęta z grupy średniej nie miały odwagi rywalizować, szkoda.
Finałem Szkolnej Olimpiady LA była uroczysta dekoracja medalami, której dokonał wicedyrektor Pan Piotr Łastówka.
Wielkie podziękowania za pomoc należą się animatorom sportu w naszej gminie Panom Adamowi Makarowi i Józefowi Polakowskiemu, pracownikom GOK w Srokowie. Obaj panowie zajmowali się sędziowaniem, co nie było prostym zadaniem! Bardzo dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.
Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni ze swych wyników, zwłaszcza nasi medaliści. Tym, którym się nie udało stanąć na podium życzymy powodzenie w przyszłym roku i pobicia rekordów szkoły.
W sobotę 17 czerwca 2023 rozegrany został Szkolny Turniej Szachowy. Do rywalizacji zgłosiło się dziesięcioro uczestników. Rozgrywki odbywały się w systemie kołowym z wyznaczonym czasem gry dla zawodnika, który wynosił 7 min. I choć szachy nie są tak emocjonujące dla widzów jak inne dyscypliny, to podczas rozgrywanych partii panowała gorąca atmosfera. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1 m. Przemysław Supiński (9pkt.) 6 m. Michał Owczarzak (4,5 pkt.)
2 m. Damian Kulik (7pkt.) 7 m. Tadeusz Pokusa (3,5 pkt)
3 m. Dawid Dźwil (6,5pkt.) 8 m. Dawid Tepper (2 pkt.)
4 m. Mikołaj Kuśmierczuk (6 pkt.) 9 m. Oliwier Skrzypa (1 pkt.)
5m. Bartosz Dziadoń (5 pkt.) 10 m. Zuzanna Skrzypa (0,5 pkt.)
Na zakończenie dokonano dekoracji medalami.
Pragnę podziękować Panu Piotrowi Dziadoniowi, Przewodniczącemu Rady Gminy Srokowo i pracownikowi Nadleśnictwa Srokowo, Mistrzowi Polski w szachach leśników za fachową pomoc w organizacji turnieju oraz za sędziowanie.
Koordynator projektu
Cezary Boroch