W piątek 10 czerwca wraz z klasami 4a, 4b byliśmy na wycieczce szkolnej w Trójmieście.

Wycieczka była pełna atrakcji, o które zadbały nasze panie wychowawczynie. W Gdańsku odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności (ECS), w którym była przedstawiona historia Polski po II wojnie światowej i rola stoczniowców w walce z komunizmem.

W ECS przybliżono nam osobę Lecha Wałęsy i rolę, jaką odegrał w Gdańsku oraz w całej Polsce podczas kryzysu gospodarczego lat 80-tych. Dowiedzieliśmy się także tego, że Polska była dużym eksporterem zboża. Ludzie, którzy pracowali w stoczni ( fabryka produkująca statki) byli niezadowoleni z płac i warunków życia, w związku z tym  protestowali. Protesty tłumiła milicja obywatelska. Stoczniowcy próbowali zmienić losy kraju, aby wszystkim żyło się lepiej, by były niższe ceny produktów spożywczych.

Centrum Solidarności stworzono w miejscu, gdzie odbywały się protesty Stoczniowców.

 Po ciekawej lekcji historii mieliśmy okazję zjeść obiad w restauracji, w której serwowano dania z okresu Polski Ludowej (PRL).

Kolejnym punktem wycieczki była Gdynia i  zwiedzanie ORP „Błyskawica”, okrętu wojennego służącego Marynarce Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej, a obecnie będącego muzeum.

Na parterze były działa i inny osprzęt służący podczas pracy okrętu. Z pokładu roztaczał się piękny widok na morze. Pod podkładem oglądaliśmy stroje marynarskie, broń oraz silnik i maszynownię. Zwiedzanie okrętu było bardzo ekscytujące.

Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście w Gdańsku, gdzie zobaczyliśmy piękne zabytki i kupiliśmy pamiątki.

Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu. Wszyscy stwierdziliśmy, że był to bardzo udany i długi dzień. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Dziękujemy organizatorom za wspólnie spędzony czas.

                                                                                                               Bartek Dziadoń, kl. VI

TU – ZDJĘCIA Z WYCIECZKI

Loading