Na zajęciach rozwijających nasza grupa (klasa VI) dołączyła do programu WWF Polska pt.  Dieta Przyjazna Planecie. 30 marca i 13 kwietnia br. rozmawialiśmy o tym, co wspólnego ma orangutan z batonem. Dowiedzieliśmy się, że w np. batoniku (chociażby w takim ,,zdrowym”batonie musli) znajduje się olej palmowy. Ludzie, aby uprawiać palmy oleiste, masowo wycinają lasy deszczowe w Azji – na wyspie Borneo i Sumatrze. Mieszkają tam orangutany – jedne z najbardziej zagrożonych małp na świecie.

Zwierzęta te żyją głównie na drzewach, które są ich domem, a przez ich wycinkę tracą go.   Nie tylko orangutany przez to cierpią, ale również inne zagrożone gatunki zwierząt np. tygrys sumatrzański i słoń sumatrzański. Niecertyfikowane (niebezpieczne dla planety) uprawy palmy oleistej stanowią problem nawet dla żyjących tam ludzi: substancje chemiczne stosowane na takich plantacjach, np. opryski, nawozy, powodują
zniszczenie gleby i zatrucie wody. W efekcie mieszkańcy tamtejszych terenów nie tylko tracą dostęp do czystej wody, ale mają coraz większe trudności ze zdobyciem pożywienia, ponieważ skażenie rzek może powodować zmniejszenie populacji ryb. Substancje te mogą też szkodzić zdrowiu ludzi. Niestety, olej palmowy jest tani i dlatego często używany na całym świecie do produkcji słodyczy,chipsów, wypieków itp.

Produkty, w których może znajdować się olej palmowy to np. batoniki, czekolady z nadzieniem, lody, ciastka, wafelki, margaryny, płatki śniadaniowe, pieczywo – głównie rogaliki, drożdżówki, bułki do hamburgerów, chleb tostowy, czekoladowe i orzechowe kremy, kostki rosołowe, błyskawiczne dania w proszku.

Co możemy zrobić?
– nie spożywaj gotowych produktów tylko świeże,
– ogranicz w diecie produkty przetworzone (słodycze, przekąski, mrożonki, hamburgery itp.)
– świadomie podejmuj decyzje o zakupie i czytaj skład – najlepiej wybierać produkty BEZ OLEJU PALMOWEGO 
– kupuj produkty ze znaczkiem świadczącym o certyfikacji uprawy oleju palmowego; to oznacza, że uprawa tych roślin nie szkodzi środowisku.

Autorki: Anita Król i Nikola Sapela klasa VI

Loading